LOCAL CHURCH OFFICIALS FOR 2018
Alternative Structure ~ based on the 2016 Book of Discipline
Church       Memphis UMC        Charge     Memphis UMC        District     Mark Twain (MT)

ADMINISTRATIVE COUNCIL (Church Council)

Administration Team Chair, LeRoy Huff
Administration Team Secretary, Joan Morris
Lay Leader, Ron Gardner
Lay Member to Annual Conference, Jeannie Childress
Alternate Lay Member to A.C., Lisa Doster
Pastor

Three of the following shall have primary responsibility for SPRC, Trustee, and Finance Concerns.
Designate the Leader/Spokesperson of each responsibility with an asterisk (*).
Designate the person from Finance serving as Treasurer (T).
Designate the person from Finance serving as Financial Secretary (S).

Class of 2018                      Primary Responsibility/Office
Debbie Kittle                                SPRC
David Myers                                 Trustees
Phil Duley                                     Finance

Class of 2019
Norma Monroe                             SPRC
Maxine Lancaster*                       Trustees
Larry Riney                                    Finance (S)

Class of 2020
Brad Doster*                                  SPRC
Don Troutman                               Trustees
Teresa Cotton*                              Finance (T)

Ex Officio Members (with vote)
Ronnie Tinkle                                   Representative, United Methodist Men
Gwendolyn Lohmann                      Representative, United Methodist Women
Adam Slayton                                    Representative, United Methodist Youth

 

LAY LEADERSHIP TEAM
(The committee is composed of not more than nine persons in addition to the pastor and lay leader. It shall include at least one young adult, and may include one or more youth.)

Pastor (Chairperson)
Vice Chair (Lay Leader), Ron Gardner
Lay Member to Annual Conference, Jeannie Childress
Alternate Lay Member Annual Conf., Lisa Doster

Class of 2018                            Class of 2019                                     Class of 2020
Jane Huff                                 Michael Ahland                                 Christy Aylward

OTHER OFFICERS TO BE NOMINATED
Ministry Teams                       Class of 2018                         Class of 2019                 Class of 2020
Missions Team                        Patty Ahland                           Larry Howell                 Jeannie Childress
Spiritual Formation Team    Kathy Gardner                        Lori Fulk                        Lynnette Dyer
Relational Team                      Leslie Clark                             Brenda Eckland            Diane Duley
Ministerial Alliance                 Diana Koontz                         Karen Biggs                    TBA

Ex Officio to Joint Ministry Team:
Youth Representative:  Adam Slayton; Sunday School Superintendent: Vicki Ahland;  Sunday School Teachers; Nursery Coordinator: Meagan Weber; Worship Leaders/Musicians; Lay Leader: Ron Gardner; Lay Member to AC: Jeannie Childress; Alt. Lay Member to AC:  Lisa Doster